Vapaaehtoiseksi 4H-toimintaan

  • vapaaehtoisuus
  • teko
  • osallisuus
Vapaaehtoistyö 4H:ssa on monella tavalla palkitsevaa. Näissä tehtävissä tutustut vapaaehtoistöihin eri näkökulmista.

4H-helppariksi

4H-helpparit ovat TOP-tehtäväpankin isäntäväkeä, jotka esimerkiksi tarkkailevat sivuston toimintaa, antavat lapsille palautetta heidän tekemistään tehtävistä ja osallistuvat sivuston kehittämiseen yhdessä ylläpidon kanssa. Helpparit ovat...

Lue lisää...

4H-kerhonohjaajaksi

4H-kerhon ohjaaminen on erinomainen tapa olla mukana 4H-yhdistyksen vapaaehtoistyössä ja päästä vaikuttamaan tuleviin sukupolviin. Tässä tehtävässä suunnittelet 4H-kerhon perustamista ja toimintaa....

Lue lisää...

4H-yhdistyksen hallituksen nuorisojäseneksi

4H-yhdistyksen hallituksessa olet mukana päättämässä oman kotikuntasi nuorten harrastustoiminnasta sekä nuorten työelämätaitojen ja yrittäjyyden edistämisestä. Hallituksen tehtävät on määritelty yhdistyksen säännöissä. Nuoret hallituksen...

Lue lisää...

Yritysohjaajaksi

4H-yritys on nuorelle mahdollisuus kokeilla yrittäjyyttä turvallisesti, ohjatusti ja omassa tahdissaan. 4H-yritys ei ole elinkeino, vaan se on harrastustoimintaa. Suomessa on satoja 4H-yrityksiä, ja niitä perustetaan koko ajan lisää. ...

Lue lisää...

Ohjaamaan leirejä, retkiä ja kursseja

Leirien, retkien ja kurssien järjestäminen sekä ohjaaminen tarjoavat vapaaehtoistehtäviä nuorten ohjaamisesta kiinnostuneilla aikuisille, opiskelijoille ja harjoittelupaikkaa tarvitseville. Monet tehtävistä ovat kertaluonteisia ja sovelt...

Lue lisää...

4H-nuorisotoimikuntaan

Nuorisotoimikunta eli nutoku koostuu viidestä 16–28-vuotiaasta nuoresta, jotka haluavat olla mukana kehittämässä 4H-järjestöä sekä valtakunnallisesti että paikallisesti. 4H-nuorisotoimikunta tuo nuorten äänen kuuluville järjestön hallint...

Lue lisää...

Isäntäperheeksi ulkomailta tulevalle nuorelle

Miltä kuulostaisi kansainvälistyminen omalta kotisohvalta? Suomeen tulee vuosittain kymmeniä nuoria eri puolilta maailmaa 4H-järjestöjen oman vaihto-ohjelman kautta. Suomessa ollessaan nuoret asuvat isäntäperheissä. Nuoret viettävät S...

Lue lisää...