Tule tutustumaan 1.7. Reilu Teko -ympäristötempaukseen Myrskylään

Tervetuloa tutustumaan Suomen 4H-liiton ja Yara Suomen Reilu Teko 2016 ympäristötempaukseen, jossa 4H-yhdistykset ja nuoret keräävät lannoite- ja siemensäkkejä maatiloilta.

Tule tapaamaan nuoria säkkikerääjiä ja kuulemaan, millaisesta ympäristöteosta on kysymys.

Aika: 1.7.2016 klo 10:00

Paikka: Myrskylä, Koskenkyläntie 251, Brucen halli

Ohjelma

klo 10:15      Tervetuloa, Suomen 4H-liiton järjestöpäällikkö Aino Tonttila

klo 10:30      Ampun 4H-yhdistyksen ja nuorten kokemuksia ja mietteitä Reilu Teko -keräyksestä

klo 10:45      Keräyksen suojelija, kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio

klo 11:00     Yara Suomi Oy:n puheenvuoro, kaupallinen johtaja Timo Räsänen

Pientä tarjoilua, josta vastaa Ampun 4H-yhdistyksen nuori Emilia Bruce.

Ilmoittautuminen viim. 27.6.: Aino Tonttila p. 0400 664 199 tai s-posti aino.tonttila(a)4h.fi

Tervetuloa!

Suomen 4H-liitto, Yara Suomi, Finlands svenska 4H ja Ampun 4H-yhdistys

Reilu Teko -säkkikeräys on ympäristöteko

Vuosittain muovisia lannoite- ja siemensäkkejä kerätään kierrätykseen satojatuhansia kiloja. Kierrätetyistä säkeistä jalostetaan muovituotteita. Keräys työllistää satoja nuoria, joista monille säkkikeräys on ensimmäinen kesätyöpaikka.

Keräys toteutetaan siten, että viljelijät tuovat tyhjät säkit 4H-yhdistysten keräyspisteisiin, joita on lähes jokaisessa kunnassa, yhteensä noin 250. Viljelijöille säkkien jättäminen keräykseen on maksutonta. Lajittelun ja pakkaamisen hoitavat 4H-nuoret ja Yara järjestää säkkien kuljetuksen keräyspisteistä hyötykäyttöön. Säkkejä kerätään touko-elokuun aikana.

Reilu Teko -säkkikeräys toteutetaan yhteistyössä Suomen 4H-liiton, Finlands svenska 4H:n ja paikallisten 4H-yhdistysten kanssa. Keräyksen päärahoittaja on Yara Suomi Oy. Säkkikeräykseen osallistuvat myös Hankkija, K-maatalous, Raisioagro ja Tilasiemen Oy.

Lisätietoja:

Aino Tonttila
järjestöpäällikkö
0400 664 199
aino.tonttila(a)4h.fi
Suomen 4H-liitto
www.4h.fi/reiluteko

Mikä nuoria yrittämisessä kiinnostaa? Tule 18.6. Rovaniemelle Rovakadun markkinoille saamaan vastauksia

14–19-vuotiaat 4H-yrittäjät ovat lauantaina 18.6. kello 13–15 tavattavissa Rovaniemellä Rovakadun markkinoilla. Tule keskustelemaan 4H-yrittäjien kanssa, jotka jakavat 518 jätskiä, eli yhtä monta kuin on 4H-yrityksiä Suomessa. Lue lisää...

SuomiAreena

Liikutko kesälomalla Porissa? Tule moikkaamaan nuoria 4H-yrittäjiä Suomen Yrittäjien Yrittäjätelttaan SuomiAreena 2016 11.-15.7., 4H on siellä! Nuoret kertovat mielellään sinulle oman yrittäjätarinansa. 4H-yrittäjien Bisnes cafe valloittaa MTV-lavan maanantaina 11.7. klo…