4H-yhdistyksen hallituksen nuorisojäseneksi

4H-yhdistyksen hallituksessa olet mukana päättämässä oman kotikuntasi nuorten harrastustoiminnasta sekä nuorten työelämätaitojen ja yrittäjyyden edistämisestä. Hallituksen tehtävät on määritelty yhdistyksen säännöissä. Nuoret hallituksen jäsenet tuovat päätettäviin asioihin nuorten näkökulmaa

Tehtävä

  1. Selvitä ketkä kuuluvat oman kotikuntasi 4H-yhdistyksen hallitukseen. Valitse yksi hallituksen jäsen ja kysy hänen kokemuksiaan yhdistyksen hallituksessa toimimisesta.
  2. Miksi sinä olisit hyvä jäsen yhdistyksen hallitukseen? Mitä asioita haluaisit edistää hallituksessa? Mitä iloa ja hyötyä sinulle olisi hallituksen jäsenyydestä?
  3. Kiinnostuitko? Ota yhteyttä yhdistyksen toiminnanjohtajaan ja kerro kiinnostuksestasi. Yhteystiedot löydät yhdistyksen nettisivuilta. Hallituksen jäsenet valitaan keväisin järjestettävässä sääntömääräisessä kokouksessa. Hallituksen jäsenten toimikausi on kolme vuotta kerrallaan.