Kipinäyrittäjät ovat nuoria, jotka ovat syttyneet 4H-yrittäjyyteen. YouTuben kautta nostamme esiin heidän oman kertomuksensa yrittäjyydestä kaikkine ihanuuksineen ja haasteineen. Kipinäyrittäjät yrittävät, oppivat ja tienaavat. Jokainen omalla tavallaan. Kesäkuun ajan he saavat sparrausta eri alojen asiantuntijoilta.
Tilaa kanavat ja seuraa, millaista on 4H-yrittäjän arki YouTubesta katsottuna.
Reetta
Reetta Harjunen on luovan alan 4H-yrittäjä, jolle luonto ja eläimet ovat tärkeitä. Yrittäjäkokemusta on jo kahden vuoden ajalta, mutta tubettaminen on vielä uutta.
”Tubettamisessa ja yrittäjyydessä on jotakin samaa. Molemmat vaativat uskoa omaan tekemiseen sekä uskallusta tuoda omia ajatuksia ja luomuksia esille.” -Reetta
Reetan kanavat
Karoliina
Karoliina Hanhisuanto on tuttu Vuoden 4H-yritys -kilpailun voittajana. Viisi yrittäjävuotta ovat kasvattaneet Karoliinasta rohkean johtajan. Kesällä hän on pomona omassa koirakahvilassaan, myös muille kuin itselleen. Yrityskin on jo kasvanut virallisia 4H-yrityksen mittoja suuremmaksi.
”Tubettamisella ja yrittämisellä on yhteistä se, että kummatkin kulkee joka paikassa mukana; töissä, vapaa-ajalla ja jopa lomalla. Mielikuvitusta pitää käyttää sekä tubettamisessa että yrittäjyydessä.” -Karoliina
Karoliinan kanavat
Late
Lauri Toivonen eli Late tekee 4H-yrittäjänä kaikenlaista videokuvauksesta pihahommiin. Yrittäjäkokemusta on kertynyt vuoden verran, tubetuskokemusta tuplasti sen verran.
”Yrittämisessä ja tubettamisessa yhteistä on se, että niissä menestyminen vaatii paljon työtä ja omistautumista. Molemmissa täytyy tavallaan laittaa itsensä likoon ja esille.” -Late
Laten kanavat
Sparraajat tubettajien tukena
Kesäkuun aikana Reetta, Karoliina ja Late saavat tukea ja neuvoja vapaaehtoisilta sparraajilta.






Tuottajat Kirsi Hatara ja Lotta-Kaisa Riistakoski
Kirsi Hatara ja Lotta-Kaisa Riistakoski ovat tuottajia, jotka työskentelevät työparina. Heidän eritysosaamistaan on kehitystyö. He ovat käsikirjoittaneet, ohjanneet ja kehittäneet televisio-ohjelmakonsepteja yhteistyössä tuotantoyhtiöiden kanssa. He kehittävät myös draamasarjakonsepteja sekä nettisisältöjä. Molemmat ovat valmistuneet Aalto-yliopiston elokuva- ja lavastustaiteen osastolta elokuvatuottajiksi (TaM).
Mikko Silvennoinen
Tubeconin tuottaja Mikko on tunnettu myös UMK:n ja Euroviisujen selostajana. Vähemmän tunnettua on Mikon rikas 4H-historia, joka kattaa lähes kaiken lannoitesäkkikeräyksestä Vuoden 4H-kerho -kilpailun voittoon. 4H:n kautta Mikko aloitti uransa yrittäjänä, undulaattien kasvattajana.
Niklas Litmala
Niklas on start up -yritys Tiituksen perustajia. Myyntityön ja yrittäjyyskokeilujen kautta kirkastunut liikeidea muutti työnhaun nykyaikaiseksi ja mobiiliksi. Niklas kannustaa uskomaan unelmiinsa ja tekemään asiat intohimolla.
Satu Järveläinen
4H-nuorisotoimikunnan puheenjohtaja Satu on ammatiltaan toimittaja. Viime töikseen hän on työskennellyt mm. Yle Euroviisut -tiimissä verkkotoimittajana monimediaisen tuotannon verkon ja somen parissa. 4H:ssa hän pitää erityisen tärkeänä tekemällä oppimisen periaatetta, joka ei todellakaan ole vain sanahelinää. Satun oppimiskokemuksia ovat mm. Nurmeksessa kesällä 2015 järjestetyn Pohjoismaisen 4H-leirin leiriradion päällikkönä toimiminen ja 4H-vaihto Costa Ricassa.
Johanna Salo
Johanna on asiakaspalvelun, bisneksen ja puutarhatuotannon osaaja, joka tekee MBA-tutkintonsa opinnäytetyötä 4H-yrittäjien tubetus-projektissa.