Alueneuvostot

Alueneuvostot toimivat Suomen 4H-liiton alueyksiköiden asiantuntija- ja tukieliminä. Liitolla on kuusi alueyksikköä ja kuusi alueneuvostoa.

Suomen 4H-liiton alueyksiköt ovat:

  • 4H Lappi  
  • 4H Keski- ja Pohjois-Pohjanmaa – Kainuu 
  • 4H Pohjanmaa – Etelä-Pohjanmaa – Keski-Suomi 
  • 4H Länsi-Suomi 
  • 4H Itä-Suomi 
  • 4H Etelä-Suomi 

Alueneuvostot asettaa liiton hallitus. Suomen 4H-liiton alueneuvostojen jäsenet vuosille 2023–2025 näet alla. 

4H Lappi 

Heikkonen Annakaisa, johtaja, Metsänhoitoyhdistys Metsä-Lappi

Kauppinen Ella-Noora, toimitusjohtaja, Lapin Yrittäjät.

Kauhanen Ritva, kehittämispäällikkö, Lapin liitto

Konola-Jokinen Tarja, sivistystoimenjohtaja, Tornio

Linjakumpu Hannu, yksikön päällikkö, Lapin Ely-keskus

Merkkiniemi Marko, yrityskehittäjä, Business Rovaniemi

Saariniemi Jarmo, toimialapäällikkö, Ammattiopisto Lappia

4H Keski- ja Pohjois-Pohjanmaa – Kainuu 

Tiilikainen Miia, kyläasiamies, Keski-Pohjanmaan Kylät 

Jylhä Petri, kehittämisjohtaja, Kaustisen seutukunta

Määttä Piia, nuorisotyön koordinaattori, Sotkamon kunta

Nuolioja Vesa, johtaja, ProAgria Oulu

Rantamäki Niina, tutkimuskoordinaattori, Kokkolan yliopistokeskus Chydenius 

Savonen Harri, johtaja, Metsänhoitoyhdistys Kainuu 

Stewart Kirsi-Marja, nuorisotoimen ylitarkastaja, Pohjois-Suomen aluehallintovirasto 

Tapaninen Ilpo, strategiapäällikkö, Pohjois-Pohjanmaan Liitto (puheenjohtaja)

4H Pohjanmaa – Etelä-Pohjanmaa – Keski-Suomi 

Artikainen Pasi, rehtori/toimitusjohtaja, Koulutuskuntayhtymä SEDU

Heinämäki Liisa, kaupunginjohtaja, Alavus

Jylänki Sanna, toimitusjohtaja, Laukaan Kehitysyhtiö Oy, pj Jyvässeudun 4H-yhdistys

Koivumäki Sinikka, toiminnanjohtaja, Leader Liiveri

Kumpula Aada, 4H-yrittäjä, opiskelija, Jyvässeudun 4H-yhdistys

Pienmäki-Jylhä Päivi, nuorisotoiminnan ylitarkastaja, Länsi- ja Sisä-Suomen AVI

Tukiainen Petrikki, operatiivinen johtaja, Yes-verkosto, Gradia, K-S yritysidea

4H Itä-Suomi 

Karvinen Ann-Mari, kulttuuri- ja vapaa-aikajohtaja, Leppävirran kunta

Kiuru Risto, yritysammattilainen, Piirre C Oy

Kärki Annamari, toimitusjohtaja, VisitKarelia Oy

Laitinen Mika, ex-4H-yrittäjä, yrittäjä, Savonlinnan 4H-yhdistys

Räisänen Annukka, pj., Pertunmaan 4H-yhdistys

Seppänen Henna, metsänhoidon operaatioasiantuntija, Metsä Group

Siltovuori Venla, ex-4H-yrittäjä, metsätieteen yo, Joensuun 4H-yhdistys

Silvennoinen Heli, johtaja, Osuuspankki Pohjois-Karjala

Skopa Helena, palveluesimies, Etelä-Savon ELY-keskus

4H Länsi-Suomi 

Alanen Jari, aluejohtaja, Kesko Länsi-Suomi

Eskelinen Antti, toimitusjohtaja, Tampereen Kauppakamari

Heikintalo Anne, yritysneuvoja, Satakunnan Yrittäjät ja Uusyrityskeskus Enter Satakunta

Kalliovuo Kaisa, yritysasiantuntija, Rauman kaupunki

Koski Marianne, suunnittelija (kulttuuri- ja maaseutuvastaava), Pirkanmaan liitto

Rinne Petri, toiminnanjohtaja, Leader-ryhmä Joutsenten Reitti

Vierjoki Vilhelmiina, opiskelija, 4H-nuori, Punkalaitumen 4H-yhdistys

4H Etelä-Suomi 

Jokelainen Sami, projektisuunnittelija LUT, Lappeenranta

Linkoranta Tauno, kyläasiamies, Varsinais-Suomen kylät, Turku

Toivanen Markku, kumppanuuspäällikkö, Nuorisopalvelut, Helsingin kaupunki

Åström Christell, toiminnanjohtaja, maa- ja kotitalousnaiset, Sipoo