Satosankarit on 4H-järjestön metsämarjojen ostoon ja välitykseen sekä nuorten työllistämiseen liittyvää toimintaa.

Satosankarit-brändin alla toimii noin 50 4H-yhdistysten ylläpitämää marja-asemaa ympäri Suomea sekä mustikan ja puolukan poimintaa varten perustettuja keruurinkejä. Marja-asemille työllistyy paikallisia, 18 vuotta täyttäneitä nuoria.

4H-järjestö on pyörittänyt metsämarjojen osto- ja välitystoimintaa jo useiden vuosien ajan, ja kesästä 2020 eteenpäin se keskittyy Satosankarit-toiminnan alle. Paikalliset 4H-yhdistykset toimivat marja-asemaa hoitavien nuorten työnantajina sekä järjestävät perehdytystä ja neuvontaa uusille metsämarjojen kerääjille.

4H kannustaa erityisesti nuoria lähtemään mukaan metsämarjojen keruurinkeihin, joita perustetaan samoille paikkakunnille kuin missä marja-asemia on. Metsämarjoja keräämällä ja myymällä niitä Satosankarit-marja-asemille ansaitset rahaa ja samalla tuet paikallista nuorisotyötä.

Alla on listattu puolukkaa ostavat marja-asemat sekä niiden yhteystiedot maakunnittain. Puolukan vastaanotto alkaa pääsääntöisesti viikolla 35 (eli 24.8. alkava viikko). Ostopäivät ovat maanantai ja torstai.

Satosankareihin liittyvää kuvamateriaalia löydät täältä: https://suomen4hliitto.kuvat.fi/kuvat/Satosankarit/.

Lappi

Sallan 4H-yhdistys: Kuusamontie 65, 98900, Salla. Annina Kämäräinen, 0401638210, annina.kamarainen@4h.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Muhoksen 4H-yhdistys: Puhakantie 1, 91500, Muhos (Myyntikulman pihalla). Mirja Mertala, 0443307955, muhos@4h.fi

Taivalkosken 4H-yhdistys: Kauppatie 12, 93400, Taivalkoski (Halpahallin kiinteistö). Mikko Karjalainen, 0407048483, taivalkoski@4h.fi

Limingan 4H-yhdistys: Meijerintie 4, 91900, Liminka. Anitta Heikkinen, 0400803837, liminka@4h.fi

Tyrnävän 4H-yhdistys: Mikkolantie 2, 91800, Tyrnävä, Hanna Ranta-Hirvonen, 0503650210, tyrnava@4h.fi

Utajärven 4H-yhdistys: Vanhatie 84, 91600, Utajärvi. Johanna Huovinen, 0400945207, utajarvi@4h.fi

Pudasjärven 4H-yhdistys: Kauppatie 8, 93100, Pudasjärvi. Tiina Salonpää, 0400289330, tiina.salonpaa@4h.fi

Hailuodon 4H-yhdistys: Viinikantie 74, 90480, Hailuoto. Tiina Laurila, 0408209937, hailuoto@4h.fi

Pyhäjoen 4H-yhdistys: Vanhatie 48, 86100, Pyhäjoki. Saara Lahtinen, 0443390220, pyhajoki@4h.fi

Sievin 4H-yhdistys: Yritystie 5, 85410, Sievi. Teija Kallio, 0505593454, sievi@4h.fi

Nivalan 4H-yhdistys: Peltotie 9, 85500, Nivala. Sanna Ojalehto, 0442824428, nivala@4h.fi

Haapaveden 4H-yhdistys: Lallunniementie 6, 86600, Haapavesi. Tuija Metsäharju, 0440130356, tuija.metsaharju@4h.fi

Siikalatvan 4H-yhdistys: Sandelsintie 12, 92500, Rantsila JA Kestilänraitti 1, 92700, Kestilä. Kaarina Männikkö, 0405200065, kaarina.mannikko@4h.fi

Haapajärven 4H-yhdistys: Puistokatu 48, 85800, Haapajärvi. Aila Ruotsalainen, 0400670146, haapajarvi@4h.fi

Kalajoen 4H-yhdistys: Kalajoentie 12, 85100, Kalajoki. Sari Puhakka, 0505903565, neljahoo@kalajoki.fi

Siikajoen 4H-yhdistys: Ruukin Yrityspuisto, Ahlströmintie 1, 92400, Ruukki JA Siikajoenkylä, Kauppatie, 92320, Siikajoki. Pirkko Paakkari, 0405279295, siikajoki@4h.fi

Merijärven 4H-yhdistys: Pajatie 13, 86220, Merijärvi. Tiina Yppärilä, 0400809472, merijarvi@4h.fi

Kärsämäen 4H-yhdistys: Hakalantie 107, 86710, Kärsämäki. Hannele Halonen, 0407729822, karsamaki@4h.fi

Keski-Pohjanmaa

Vetelin 4H-yhdistys: Puukalliontie 7, 69700, Veteli. Satu Koski, 0407472347, veteli@4h.fi

Toholammin 4H-yhdistys: Ullavantie 1, 69300, Toholampi (OP:n takana oleva autotalli) JA Halsuantie 9, 69440, Lestijärvi. Sari Pajakoski, 0503738226, toholampi@4h.fi

Kaustisen 4H-yhdistys: KOy Kruupakka, Ampumaradantie, 69600, Kaustinen. Ulla Järvelä, 0408452480, kaustinen@4h.fi

Kannuksen 4H-yhdistys: Lammasojantie 4, 69100, Kannus. Janita Häggman, 0442403821, kannus@4h.fi

Kokkolan 4H-yhdistys: ABC-liikenneasema, Heinolankaari 2, 67100, Kokkola. Tuula Torppa, 0405041564, tuula.torppa@4h.fi

Halsuan 4H-yhdistys: Laukkatie 1, 69510, Halsua. 0407183688, halsua4h@halsua.fi

Kälviän 4H-yhdistys: Kälviäntie 24, Kälviä JA Kaustisentie 85, Ullava. Tuire Matilainen, 0443350080, kalvia@4h.fi

Pohjanmaa ja Etelä-Pohjanmaa

Jalasjärven 4H-yhdistys: Hirvijärventie 556, 61600, Jalasjärvi. Arja Ketoja, 0407419076, arja.ketoja@4h.fi

Alajärven 4H-yhdistys: Kirkonkyläntie 297, 63510, Alajärvi. Krista Savola, 0442974606, alajarvi@4h.fi

Vimpelin 4H-yhdistys: Vähtärintie 3, 62800, Vimpeli. 0405379341, vimpeli@4h.fi

Töysän 4H-yhdistys: Lehtimäentie 201, 63600, Töysä. Sanni-Maiju Kantoniemi, 0503764319, toysa@4h.fi

Evijärven 4H-yhdistys: Kaustisentie 22, 62510, Evijärvi. Hanna Honkaniemi, 0405413873, hanna.honkaniemi@4h.fi

Härmänmaan 4H-yhdistys: Järventie 6, 62375, Ylihärmä. 0405246242, harmanmaa@4h.fi

Ilmajoen 4H-yhdistys: Nikkolantie 265, 60800, Ilmajoki. 0405054090, ilmajoki@4h.fi

Keski-Suomi

Suomenselän 4H-yhdistys ry: Toritie, 43300, Kannonkoski (torikahvila). Tarja Alainen, 0408400229, tarja.alainen@kannonkoski.fi

Multian 4H-yhdistys ry: Keskustie 31, 42600, Multia. Kati Hiiliaho, 0401790231, kati.hiiliaho@4h.fi

Karstula-Kyyjärven 4H-yhdistys: Heikintie 2, 43500, Karstula. Siiri Saarimaa, 0449865145, vihreaakultaa@4h.fi

Pihtiputaan 4H-yhdistys: Virastotie 1, 44800, Pihtipudas (Sisäänkäynti: Keskustie 7). 0407341882, pihtipudas@4h.fi

Pirkanmaa

Virtain 4H-yhdistys: Pirkantie 13, 34800, Virrat. Maarit Toroskainen, 0445440448, virrat@4h.fi

Kihniön 4H-yhdistys: Ihantolantie, 39820, Kihniö. Johanna Poikelispää, 0405072064, kihnio@4h.fi

Päijät-Häme

Asikkalan 4H-yhdistys: Jaakkolan omenatila, Kamppilantie 70, 17410, Viitaila. Monna Helen, 0443636111, asikkala@4h.fi

 

Töitä luonnosta -hankkeen kautta toimivat marja-asemat:

Kymenlaakso

Lemin 4H-yhdistys: Tommolankatu 9, 45130 Kouvola (Rauta-Prisman puoleinen parkkipaikka). Merja Kuukka, 050 5206166, merja.kuukka@4h.fi

Etelä-Karjala

Lemin 4H-yhdistys: Linnalantie 39, 54500 Taavetti. Merja Kuukka, 050 5206166, merja.kuukka@4h.fi

Parikkalan 4H-yhdistys: Sahakuja 4, 59100 Parikkala. Anne Lääperi, 040 5341071, parikkala@4h.fi

Parikkalan 4H-yhdistys: Rasilantie 57, 56100 Ruokolahti. Anne Lääperi, 040 5341071, parikkala@4h.fi

Parikkalan 4H-yhdistys: Tietäjänkatu 2, 55120 Imatra (Citymarketin parkkipaikka). Anne Lääperi, 040 5341071, parikkala@4h.fi